آرامگاه کوروش بزرگ در کجا قرار دارد؟

حرف و حدیث های بسیار زیادی در مورد ارامگاه کوروش و محل دفن وی وجود دارد که بسیاری از آنها بی اهمیت بوده و شایعاتی بیش نیستند. باید به صراحت بگوییم که ارامگاه کوروش در پاسارگارد قرار دارد!

مورخان دوران باستان از جمله مورخان عصر اسکندر، به صورت آشکار از دیدن آرامگاه کوروش یاد کرده‌اند. آنها ویژگی‌هایی مانند پلکانی بودن و مربعی شکل بودن آرامگاه کوروش در پاسارگاد را ذکر کرده‌اند و از وجود تابوت کوروش در آن سخن گفته اند. حتی به کتیبه‌ای از زبان کوروش بزرگ اشاره کرده‌اند که آشکار می‌سازد که آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد بوده است.

از جمله افرادی که در مورد ارامگاه کوروش بزرگ حرف به میان آورده اند می توان به “آریان”، “کنت کورس”، “استرابو” و … اشاره داشت. اریستوبولوس یکی از کسانی که همراه اسکندر بوده است در مورد ارامگاه کوروش گفته است: “آرامگاه در یک بوستان سلطنتی در پاسارگاد قرار داشت. درختان گوناگون آن را احاطه کرده بودند… بنای آرامگاه از قطعه‌های سنگی مربع شکل تشکیل شده بود و در بالای آن محفظه‌ای سقف دار قرار داشت که آن هم از سنگ بود. این محفظه در ورودی کوچک و تنگی داشت که در یک لحظه فقط یک نفر آن هم با سختی زیاد می‌توانست داخل شود.” همانطور که می بینید آشکارا یادآور آرامگاه کوروش در پاسارگاد است؛ مواردی مانند قطعه‌های سنگی در پایین و محفظه سقف دار که دارای یک در کوچک است.

آن طور که در این منبع آمده یک بنا مختص روحانیان در فضای آرامگاه کوروش بوده است که از زمان کمبوجیه وظیفه نگهداری از آرامگاه را داشتند و این شغل به صورت موروثی به فرزندان آنها انتقال یافته است که نشان دهنده احترام به آرامگاه کوروش بزرگ در طول دوران هخامنشی است.

آریان به کتیبه‌ای از زبان کوروش بزرگ هم اشاره می‌کند و از این کتیبه بعدها پلوتارک از دیگر مورخین دوران باستان در کتاب حیات مردان نامی یاد کرده است.

در سیاحت‌نامه فیثاغورث هم ویژگی‌های آرامگاه کوروش بزرگ شبیه به آنچه آریان آورده، نقل شده است که شباهت آشکاری به آرامگاه کوروش در استان فارس دارد: “این مقبره در وسط باغ‌های سلطنتی پاسارگاد واقع است و آن را از هر طرف انبوه درختان و نیز جویبار ها و چمن های پُر پشت احاطه داشت. بنا بر روی پایه‌ای از سنگ‌های بزرگ قرار گرفته و به طاقی منتهی می‌شود که مدخلش خیلی کوچک است”.

مشخص است مورخین دوران باستان هیچ تردیدی نداشته‌اند که آرامگاهی که در پاسارگاد وجود دارد، آرامگاه کوروش بزرگ است و مشاهدات خود را از آرامگاه بیان نموده‌اند.

اما علاوه بر داده‌های تاریخی ذکر شده که اشتراک با هم دارند، آثار باستانی به جا مانده از پاسارگاد نشان می‌دهد که آرامگاه مرتبط با کوروش بوده است. کتیبه مشهوری که به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و اکدی، در مجموعه پاسارگاد وجود دارد که نوشته است منم کوروش پادشاه هخامنشی. همچنین نقش برجسته ای از یک مرد بالدار موجود است که کلاهی با دو شاخ بر سر دارد. این نقش برجسته هنوز هم در دسترس است اما کتیبه‌ای بر بالای آن قرار داشته که از میان رفته است. در آن کتیبه باز هم همان جملات منم کوروش پادشاهی هخامنشی به سه زبان دیده می‌شود.

یک دیدگاه دربارهٔ «آرامگاه کوروش بزرگ در کجا قرار دارد؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *